Banner-light
Cenová válka Shell

Popis projektu

Koncem března 2012 vyvolala společnost Shell na českém trhu cenovou válku. Na svých čerpacích stanicích umístěných poblíž pump společnosti TankOno snížila ceny na úroveň, za kterou nebyly nezávislé čerpací stanice schopny zboží z legálních zdrojů koupit. Ke snížení ceny následně přistoupily i některé další firmy. Vznikly tak cenové „trychtýře“, ve kterých nezávislí prodejci  prodávali po dobu několika měsíců se ztrátou.

 

SČS se pokoušela dosáhnout toho, aby jednání Shellu bylo označeno jako chování v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, ale neúspěšně.

 

V popisu a dokumentech naleznete detaily.

 

Projekt je považován za uzavřený.

 

Osoby

Shell

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

SČS

Data

 

březen 2012 – Shell zahajuje cenovou válku

začátek roku 2013 – válka vyznívá do ztracena

Historie projektu

11/2012 – konsultace v Bruselu – SČS zjišťuje, že odvolání do Bruselu je bezpředmětné. K jeho podání by bylo potřeba nějaké vydané rozhodnutí ÚOHS ve věci, Úřad však podání SČS nezačal šetřit, odmítal je formou „sdělení“.


 

11/2012 – ÚOHS odmítá projednat druhé podání SČS. V odpovědi ÚOHS bylo  konstatováno, že společnost Shell nelze definovat jako „cenového lídra“ (který by své ceny stanovoval bez ohledu na ceny ostatních účastníků trhu). Uvedený stav (cenová válka) nastal proto, že Shell pouze cenově následoval svého konkurenta – společnost TankOno, což není zakázané chování.

ÚOHS také setrval na vymezení „relevantního trhu“ jako trh celé ČR. V takovém případě však Shell se svými čerpacími stanicemi nezaujímá dominantní postavení a diskuse o jeho cenové politice je tak bezpředmětná. (viz dokumenty)


11/2012 – SČS doplňuje podání tabulkou s propočtem průměrných cen v lokalitě Plzeň, kterou se snaží prokázat, že relevatním trhem není celá ČR, ale jednotlivé lokality – například jedno město s blízkým okolím (viz dokumenty)


 

 

09/2012 – SČS podává k ÚOHS stížnost na společnost Shell pro používání „predátorských cen“ na trhu s pohonnými hmotami v ČR Shell se ho doupouští tím, že ve vybraných lokalitách snižuje ceny pohonných hmot pod úroveň variabilních nákladů. Ztrátu si přitom kompenzuje v dalších lokalitách, kde drží nadstandardně vysoké ceny, přitom menší soutěžitelé tuto možnost kompenzace nemají. (viz dokumenty)


 

08/2012 – ÚOHS zasílá Sdělení k prvmu podání SČS, které odmítá (viz dokumenty) s přsvědčením, že nebyl porušen zákon. Zároveň vysvětluje své kompetence pro případná další podání.


 

07/2012 – SČS zasílá na ÚOHS prvé podání. V rámci něj upozorňuje na existenci nezdaněného zboží na trhu, které poskytuje některým prodejcům nelegální konkurenční výhody. Následně upozorňuje na chování společnosti Shell, které považuje za nelegální (dravé ceny) Obsahem podání není požadavek na zakročení ÚOHS, ale vyjasnění si možností, které v dané situaci ÚOHS má.


 

04/2012 – Shell přistupuje ke snížení u dalších vybraných čerpacích stanic, k cenovým úpravám směrem dolů přistupují i některá další řetězce


 

03/2012 – Shell náhle snižuje ceny u deseti svých čerpacích stanic na nebo dokonce pod úroveň společnosti Tank Ono.

Výběr souvisejících aktualit z webu SČS a z médií

scs_icon ikonka označující zprávy vydané SČS

mikrofon ikonka označující odkazy na zajímavé zprávy z médií

Posts not found

Dokumenty související s projektem

dokumenty jsou seřazeny podle data nahrání, nikoli podle data svého vzniku!

Posts not found

Kalendář událostí

Posts not found